Domů » Fotocesty » Cesty do JAR (NP Kruger a další)

Cesty do JAR (NP Kruger a další)

Chcete se podívat na safari, ale neláká Vás jet s velkou cestovní kanceláří? Netroufáte si jet na druhý konec světa sami? Tak pojeďte s námi. Pokud chcete pozorovat velká africká zvířata, ale zároveň nechcete absolvovat několik očkování a chcete mít určitý standard za slušnou cenu, potom doporučujeme jet právě do Jihoafrické republiky. V Jihoafrické republice jsme byli alespoň desetkrát a vracíme se do ní pravidelně téměř každý rok. Myslíme si, že Krugerův NP je asi nejvhodnější destinací pro lidi, co jedou do Afriky poprvé nebo podruhé.

Samotný Krugerův NP se rozprostírá na ploše velké asi jako Morava. Dále na něj ještě navazují jednotlivé soukromé rezervace, takže chráněná oblast je ještě větší. Máte zde možnost vidět opravdu velké množství živočišných druhů – lvy, slony, nosorožce, buvoly, levharty, žirafy, zebry, pakoně, krokodýly, hrochy, hyeny a mnoho dalších. Uvnitř parku se nachází asi 10 větších kempů a potom celá řada menších ubytovacích zařízení. Ubytování standardně zajišťujeme ve dvou nebo čtyřlůžkových chatičkách. Chatičky jsou velmi dobře vybaveny - mají vlastní záchod, sprchu, lednici či gril. Ve všech větších kempech je také restaurace a menší obchod, kde se dá nakoupit vše potřebné. Tyto kempy jsou oploceny, nicméně i tak je v nich pěkně živo. Přímo v kempu je možné pozorovat celou řadu ptáku, kteří nebývají příliš plaší. Dále je možné se zde setkat s divokou kočkou, medojedem, varanem či dokonce antilopou. Když večer děláte maso nezřídka u plotu zahlédnete hyenu, kterou takové vůně lákají. Usínání potom může učinit jedinečným řev lva. V Krugerově parku si řídíme sami a nesmí se jezdit mimo cesty. Část cest je asfaltových a část prašných, drncavých ale pořád bez problémů sjízdných. Nejvhodnějším časem na pozorování a fotografování zvířat jsou samozřejmě první hodiny po východu slunce a asi poslední dvě hodiny před západem slunce. Poledne je možné strávit přesunem, odpočinkem či relaxem u bazénu, které jsou ve většině větších kempů.

Dále jezdíme také do soukromých lodžií, které bývají bohužel dražší. Ubytování bývá zpravidla luxusní a po rezervaci jezdíte s místním řidičem a často i stopařem v otevřeném autě. Snažíme se vybírat takové rezervace, kde je povoleno jezdit off-road. Často vybíráme neoplocené kempy, ve kterých se cítíte být opravdu součástí zdejší divočiny. Lví řev uprostřed noci pak získává úplně jiný rozměr, ale není se čeho bát. Některé soukromé rezervace jsou přímo napojeny na Krugerův park a tak nejsou zvířata vůbec omezena v pohybu.

Naše cesty jsou většinou koncipovány tak, že strávíme určitou část programu v Krugerově parku, kde řídíme většinou my (popř.: některý z účastníků, pokud má zájem). Máme několik oblíbených kempů v blízkosti míst, kde je často něco zajímavého k vidění. Následně se přesouváme do nějaké soukromé rezervace na několik posledních dnů. Samozřejmě hodně záleží na konkrétních účastnících, jejich přáních a na rozpočtu. Ubytování v soukromých lodžích je také závislé na tom, za jakou cenu se nám ho podaří zajistit (někdy jsou zajímavé slevy). Je potřeba počítat, že ceny zvlášť v těch nejproslulejších soukromých rezervacích jsou několikanásobně vyšší, než jaké jsou ceny za ubytování v kempech Krugerova parku. Součástí programu také často bývá zastávka v severní části Dračích hor (Blyde river canyon, vodopády).

Kromě Krugerova parku je možné zorganizovat také návštěvu Kapského města, cestu do NP Kgalagadi v poušti Kalahari, NP Pilanesberg nebo cestu do jihoafrické provincie Kwazulu-Natal. Je ovšem třeba mít na paměti, že Jihoafrická republika je větší než celá střední Evropa, a tak není možné vidět všechna tato místa v rámci jedné cesty. Ty vzdálenosti jsou obrovské. Během našich výprav se snažíme vyhýbat větším městům, kde je poměrně vysoká kriminalita a z našeho pohledu tam není moc co vidět v porovnání s národními parky.

Za velmi zajímavou alternativu ke Krugeru považujeme cestu do provincie Kwazulu-Natal, která se nachází na východním pobřeží Jihoafrické republiky. V této oblasti je celá řada velmi zajímavých národních parků a rezervací, kde je možné pozorovat také celou řadu velkých afrických zvířat. Cestu lze navíc obohatit o potápění se žraloky nebo na korálovém útesu. Další možností, která se dá zabudovat do programu je cesta do Dračích hor, kde sice nežijí velká africká zvířata, ale je zde možné třeba pozorovat vzácné druhy ptáků (např.: supi kapští či orlosupi) nebo se věnovat pěší turistice. Ceny ubytování zde jsou navíc velmi příjemné.

Cestu do JAR je třeba plánovat v určitém předstihu, aby nebyly letenky příliš drahé a aby se mohlo důkladně vybrat ubytování s aktuálně nejvýhodnější cenou. Je vždy třeba mít dopředu jasno, kolik pojede lidí, aby bylo zřejmé, kolik si budeme půjčovat aut a kolik bude potřeba řidičů. Ideální je jet ve 4 lidech na auto. Samozřejmě je možné najmout i větší auta pro více lidí, variant je mnoho. Ideálně jezdíme se 3-8 lidmi. Počet účastníků se samozřejmě projevuje ve výsledné ceně (skupinová sleva, rozpočítání výdajů za půjčení auta, palivo atd.).

Toto je jenom stručné shrnutí toho, co se dá v Jihoafrické republice podniknout. Jestliže Vás tato země zajímá, napište nám mail (kontakt zde) a my Vás budeme pravidelně informovat o možnostech cesty s námi do této země. Pokud dokážete vytvořit skupinu lidí ze svých známých a kamarádů, kteří mají podobnou představu o cestě do Afriky jako Vy, je možné připravit samostatnou cestu pouze pro Vaší skupinu. Vše je o dohodě, nejlepší je naplánovat osobní schůzku a prodiskutovat možnosti.

Podívejte se také do dalších článků:

Aktuální nabídka cest

Seznam fotocest

Nevíte, co si zabalit s sebou, čtěte dále

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace