Domů » Fotocesty » Nevíte, co zabalit s sebou...

Nevíte, co zabalit s sebou...

Lidé se nás často ptají, co si mají vzít s sebou. Rozhodli jsme se proto sepsat nějaký univerzální základ a několik našich tipů přímo sem, samozřejmě se to může lišit podle toho kam přesně jedete nebo podle ročního období Vaší cesty. Seznam vychází z vlastních zkušeností.

Seznam věcí a tipy na safari v Africe:

OBLEČENÍ: lehké dlouhé kalhoty, kraťasy, trika nebo košile s dlouhým i krátkým rukávem, šátek, kšiltovka, teplejší mikina, nepromokavá bunda, ručník, plavky, sandále/pantofle, pevnější obuv, tenké rukavice, termoprádlo (moira)

DŮLEŽITÉ: cestovní pas, mezinárodní očkovací průkaz, mobilní telefon, fotoaparát (všechny nabíječky a karty), notebook/tablet pro zálohu fotek + externí hardisk, peníze, cestovní pojištění, lékárnička

DALŠÍ VĚCI: čelovka, nůž (stačí menší), sluneční brýle, opalovací krém, repelent, kniha/film do letadla, sluchátka, rozdvojka, redukce (pokud máte, jinak se dá koupit v JAR)

Zejména chci upozornit, abyste nezapomněli jednu sadu teplejšího oblečení. Vím, že to vypadá divně, Afrika je přímo synonymem tepla. Ale z vlastní zkušenosti musím konstatovat, že během cesty do Zimbabwe jsme více mrzli než se potili. Pokud se chystáte do Afriky na konci jejich zimy a teploty mohou k ránu klidně klesnout na nějakých 5 °C (v některých oblastech jako Kgalagadi také k - 5 °C). Zima na jižní polokouli je samozřejmě v době našich prázdnin v červenci a srpnu. Na ranní game drive v soukromých rezervacích se vyráží s východem slunce a jezdí se v otevřeném džípu. Ideální je moira dospod, teplá mikina a větrovka. Pokud naopak jedete do Afriky na Vánoce nebo v únoru, tak by ve většině případů i na ranní game drive měla stačit silnější mikina a šátek přes hlavu. Pro ty, co hodlají také fotit při východu slunce nejsou k zahození lehké rukavice. Jedná se o věc, kterou není dobré podcenit, abyste nedopadli jako jeden náš kamarád, který jezdil na ranní game drive ve všech tričkách, která měl s sebou.

Na druhou stranu je potřeba se chránit i před africkým sluníčkem, které bude v poledne pěkně pálit. Určitě si vemte s sebou nějaký opalovací krém, sluneční brýle a pokrývku hlavy.
Doporučuji šátek, ten chrání hlavu před sluncem i větrem. Navíc se dá použít i na krk.

Vozit hodně oblečení není třeba, většinou se stejně všechno hned zapráší a zpotí. V soukromých lodgích potom často bývá možnost nechat si prádlo vyprat.

V některých kempech bývají bazény. Na konci zimy bývá voda osvěžující. Proto si přibalte plavky a nějakou osušku.

Pro Afriku je asi nejtypičtější prach. V Jihoafrické republice i Krugerově parku je sice většina silnic zpevněných, takže to není takové jako v jiných zemích, kde doslova "žerete" prach. Prachu se dá poměrně těžko bránit, nejlepší je si na něj zvyknout. Přesto doporučuji určitě s sebou nějaké brýle. Osvědčili se i kapesníky a nějaký hadřík na otření zaprášené techniky. Ochrana fototechniky je nutností.

Další nezbytnou věcí je kvalitní obuv. Kvalitní treková obuv s tlustou podrážkou ochrání především před všemožnými trny a všemi drobnými píchavými či bodavými potvůrkami (vosy, štíři, pavouci, stonožky atd.). Pro pěší pohyb v buši je to nutnost. Nutnost pevných trekových bot zaleží na parametrech Vaší cesty - pokud je v programu bushwalk nebo dokonce nějaký trek v pralese, tak bych je s sebou rozhodně vzal. Kromě toho je určitě dobré mít s sebou nějakou pohodlnou obuv – pantofle/sandále. Já si beru na většinu cest tři páry bot: trekové a sandále do kufru + tenisky nebo něco na ten způsob na sebe do letadla.

Nemusíte mít s sebou žádné speciální maskovací oblečení. To naopak nedoporučuji, není dobré vypadat jako voják. Obecně s sebou brát především světlé oblečení. Má to hned dva praktické důvody. V černé bývá přes den na sluníčku hrozné horko. Ale i na večerní posezení má světlé oblečení výhodu. Platí obecná poučka, že komáři daleko častěji vyhledávají tmavou barvu. Na večer ideální světlé oblečení s dlouhými rukávy a nohávy. Je dobré mít alespoň jedno tričko s dlouhými rukávy jako ochranu před spálením.

Další velmi důležitou věcí je dobře vybavená lékárnička, ve které by měly být alespoň léky proti průjmu, bolesti, kašli, alergii, oční kapky, sprej do nosu, živočišné uhlí, náplasti, menší obvaz. Samozřejmě množství a vybavenost lékarničky závisí na zemi, do které pojedete. V rovníkových zemích je obecně potřeba být lépe připraven než třeba v JAR.
My budeme mít ty základní léky s sebou v dostatečném množství. Běžné léky se dají v JAR dokoupit, přece jenom je to civilizovaná země. Hlavně nezapomeňte nějaké svoje léky, které musíte pravidelně užívat (cukrovka, alergie, tlak atd.), ty by mohl být problém sehnat na místě. My s sebou pro jistotu při cestě do některých zemí bereme injekční jehly s lékařským potvrzením (není dobré být na letišti podezřelý z převozu drog).

Malárie: Během naší první společné schůzky společně probereme nutnost užívání antimalarik. Na většině míst a po většinu roku je nebezpečí nákazy v Jihoafrické republice nízké. JAR se nachází na hranici malarické oblasti. O oblastech, kterou jsou blíže k rovníku to už platit nemusí a proto je opravdu na zvážení užívání antimalarik. Nejlepší je určitě poradit se s lékařem, antimalarika vám stejně nikdo bez předpisu nevydá. Samotné užívání antimalarik Vám zcela nezaručí, že malárii nemůžete chytit, pouze sníží riziko nákazy. Že nejsou antimalarika nic moc zdravého a mohou člověka negativně ovlivnit, to můžeme potvrdit. Často se musejí objednávat a proto je není dobré shánět na poslední chvíli. Z vlastní zkušenosti bych doporučil Malarone. Očkování proti malárii neexistuje.

Jak už jsme psali výše ani řádné užívání antimalarik nemůže zcela vyloučit nákazu, proto je potřeba se proti obtížnému hmyzu vybavit. Takže na večer dlouhé rukávy a nohávy + světlá barva. Nezapomenout s sebou kvalitnější repelent s vyšším obsahem DEET. Stany/chatky/pokoje mají sítě mezi okny nebo alespoň moskytiéru. Je dobré hlídat, aby dveře nebo stan nezůstávaly nikdy otevřené. Ve dne by Vás kromě hmyzu mohli navštívit také opice a probrat Vaše věci.

Očkování: Opět dobré navštívit lékaře. Povinné očkování v JAR není žádné. Obecně v rovníkových zemích povinné bývá očkování proti žluté zimnici. Pro JAR by měl stačit tyfus + zkontrolovat žloutenky. My máme ještě naočkovanou vzteklinu, kterou jsme si nechali dát především kvůli opicím v Ugandě. V některých zemích může být vhodné také očkování proti meningitidě a choleře. O nutnosti a vhodnosti očkování Vás budeme informovat, ale opravdu nejlepší je zajít do nějakého očkovacího centra a poptat se tam.

Mezinárodní očkovací průkaz – taková žlutá knížečka, měli by vám ji dát při očkování, pokud ji ještě nemáte.
Mezinárodní řidičský průkaz: je nezbytný pro ty, co chystají usednout za volant. Naše běžné řidičáky platí jen v rámci EU. Je to formalita, pravděpodobně to nikdo kontrolovat nebude, ale hádat se v Africe s policií není dobrý nápad.
Nezapomeňte včas zkontrolovat délku platnosti vašeho cestovního pasu.

Cestovatelský nůž se vždycky hodí. Jenom dopředu upozorňuji nože, nůžky, nádoby přes 100 ml kapaliny, stativ je nutné dát do kufru. Praktické využití najde i silnější čelovka nebo baterka. Hodí se na noční game drive i na večerní posezení. Ideální led lenser. Sledování zvířat v noci patří k nejsilnějším zážitkům :)

V Jihoafrické republice (i v jiných zemích) mají jiný typ zásuvek. My redukci již máme, ale není problém si jí koupit na místě v jakémkoliv supermarketu.

Jídlo a pití: V Africe hlady neumřete (zejména v té jižní části ne). Plánovaní diety na safari není vhodné, velkou část dne většinou sedíte v autě a jídlo je obecně chutné a kvalitní. V soukromých lodgiích bývá plná penze nebo polopenze. V Krugeru nebo mimo soukromé rezervace se potom stravujeme sami, skoro všude je nějaká menší restaurace. Nemá smysl tahat moc jídla s sebou z ČR, dle domluvy můžeme zastavit v nějakém supermarketu přímo v JAR, kde nakoupíte za zhruba stejné ceny. V JAR je rozšířený řetězec Interspar. Maso, ovoce a zeleninu mají kvalitnější podle našich dosavadních zkušeností než u nás. V kempech jsou standardně místa na grilování. Stejně tak není problém s obvyklými nápoji – balená voda, džus, pivo, cidery, jihoafrické víno. Z ČR bereme většinou jenom sušenky a něco trochu silnějšího na vypálení červa ;) Tyto informace se týkají zejména Jihoafrické republiky, v ostatních zemích to může být trochu jinak, ale obecně se hladu nebo nízké kvality jídla bát nemusíte.

Určitě přibalte mobilní telefon s roamingem. Ceny jsou poměrně vysoké, já mám T-Mobile a v JAR to vycházelo cca 50 Kč,- minuta hovoru, sms 11 Kč,-.
Nezapomeňte notebook, externí harddisk na zálohu fotek a videí atd. Dostatek SD/CF karet.

Atlas ptáků a savců, mapy atd. bereme určitě s sebou. Není samozřejmě na škodu mít vlastní.
Pro hledání zvířat (např.: levharta na stromě, určení dravců) se hodí dalekohled. Je vždy dobré mít v každém autě alespoň jeden.

Pro fotografy: stativ není nutností, na rozdíl od míst, kde bez něj prostě neobejdete. Samozřejmě "správný" fotograf vždycky vláčí tento kus kovu s sebou. Své využití při focení z auta má bean bag, i když my ho v posledních letech příliš nepoužíváme. Náplň kupujeme až na místě.
Nezapomeňte blesk a better beamer. Náš názor je takový, že do Afriky je ideální 300 mm + na ptáky potom z konvertorem. Zvlášť dlouhá skla mi příjdou v autě spíše na obtíž. Většina ptáků v kempech navíc nebývá plachá, takže rozhodně není potřeba běhat po kempu s šestistovkou.
UV filtr se hodí na ochranu objektivu (prach, větvičky atd.).

Jiné destinace

Výše uvedené informace se týkají cest zejména do JAR, na cesty do dalších států je lze použít přiměřeně. Většina z výše uvedených věcí se Vám bude hodit i do Asii, kde je ale například třeba zvážit oděv a obuv vhodnou do pralesa nebo další očkování. Cestování po Evropě je samozřejmě méně náročné, a to zejména po státech EU. V takovém případě odpadá celá řada formálních překážek, lze volat a používat internet tak jako v Česku, výměna peněz je jednoduchá. Svá specifika mají cesty na sever Evropy. Z našich cest to platí pro focení v krytech ve Finsku. Pokud jedete fotit do Finska na sněhu tedy zhruba koncem dubna, je třeba počítat s tím, že v noci může být také pod - 10 °C. Tomu musí odpovídat příprava dostatečně teplého oblečení. My jsme si na noční focení v krytech brali potápěčské podobleky, které se velmi osvědčily. Letní měsíce můžou překvapit i pořádným teplem, takže se hodí i kraťasy. Na druhou stranu i v létě mohou být teploty k ránu na bodě mrazu. Při focení v krytech v zimě nebo na podzim je určitě potřeba vždy přibalit zvlášť teplé oblečení.

Další informace ohledně věcí, které je dobré vzít si s sebou poskytneme účastníkům podle charakteru plánované cesty.

Potápění

Svá specifika má balení potápěčské výbavy, která Vám často zabere téměř celý kufr. My si s sebou bereme většinou vše vlastní (samozřejmě s výjimkou závaží a potápěčských láhví). Zároveň doporučujeme, pokud nemáte vlastní věci (samozřejmě záleží na lokalitě), si výbavu půjčit již v Čechách a řádně ji zde vyzkoušet, abyste se vyvarovali problémům se zapůjčenou výbavou na místě. Doporučujeme zejména vzít si s sebou masku (ideálně 2), neopren, kuklu (pokud není integrovaná), potápěčský počítač a automatiky. Z dalších věcí doporučujeme přibalit nějaké prášky proti mořské nemoci a hořčíkové tabletky proti křečím, a to zejména pokud o sobě víte, že trpíte mořskou nemocí nebo na míváte při ponorech křečky. Z výše uvedeného seznamu věcí uplatníte také většinu věcí (zpravidla ale nebývá třeba teplejší oblečení atd.). Další podrobnosti není problém probrat.

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace