Domů » Články » Marsa Shagra Village - potápěčův ráj

Marsa Shagra Village - potápěčův ráj

Již loni jsme pošilhávali po této destinaci, ale termíny a má dovolená se spolu nepotkaly. V Hurghadě to nebylo špatné, ale přeci jen být neustále ve skupině za ploutvemi průvodce nám neumožnilo potrénovat fotografování pod vodou. A to jsme opravdu natrénovat chtěli. A i jinak nás to svazovalo. Marsa Shagra Village nás překvapila hned dvěma okolnostmi. Za prvé to bylo samostatné potápění v buddy párech, a to opravdu dotažené k dokonalosti. Kdykoli od 6:00 do 17:30 jsme mohli vyrazit a do pěti minut jel zodiac na místo, kam jste si přáli. Výběrem byly klasické možnosti na sever a nebo na jih a v Shagře se opravdu "neochodí". Rozlehlý domácí reef nabízí několik stovek metrů neporušeného útesu s obrovským množstvím ryb a rybek, korálů, sasanek a hub. Vyjímkou nejsou ani velcí dravci a tak na útesu přímo před vaším stanem můžete potkat velké murény, kanice a pokud máte štěstí tak třeba i mantu, sibu nebo žraloka. Hloubka je také luxusní, podél útesu tak okolo 12-13 metrů, ale dá se mrknout i na drop off, kde to padá do 50 m a i trochu hlouběji. Perličkou je potom možnost navštívit některé z vyhlášených lokalit v okolí jako je Marsa Abu Dabab - lokalita, kde se hojně vyskytují želvy a je tu pozorován i dugong, několik lagun s delfíny a Elphinstone, proslavený velkými pelagickými rybami.
Druhou okolností, která současně vytváří pohodovou atmosféru, je skvělý personál, který udržuje celý resort jako dokonale fungující stroj. Navíc podpořený skvělým jídlem. A všude velmi čisto - jo - čistý záchody to mám rád.
Naším velkým přáním bylo potkat se s pány místních vod - žraloky a užít si samostaného potápění a procházek pod vodou. Našeho prvního žraloka jsme potkali na Elpinstone - více jak metr dlouhý žralok šedý útesový se nám přišel ukázat na pár chvil. Dalšího žraloka stejného druhu jsme pak potkali druhý den v severní části house reefu. A první žraloky ve volné vodě jsme měli přímo na pláži před restaurací, kde se proháněla miminka černocípých žraloků. V těchto místech a to i na domácím útesu jsou ovšem zaznamenána a videem či fotkou podložená pozorování i žraloků tygřích, kladivounů a několik druhů útesových žraloků. Všechny tyto druhy jsou i na blízkém Elpinstone, kde je často vidět i pelagický žralok dlouhoploutvý.

Za 5 dní potápěčského balíčku jsme dali 20 ponorů, dalo by se i více, ale vždyť je to i dovolená. Kapitolou k diskusi je pak fakt, že tím, že je tu volné potápko v buddy párech, nutí to každého potápěče, aby sám plánoval, kalkuloval, vypouštěl bójku a vlastně se tím učil. A to že při nočním ponoru jen velmi vyjímečně "kleknou" hlavní světla obou účastníků, je věc vcelku opravdu náhodná :-). Měsíc při tom tak nádherně svítil. Svého prvního žraloka jsem viděli, fotku této skvostné paryby zatím nemáme, ale Marsa Shagra je místem, kam se potápěč, kterého zajímá podmořský život a naprostá volnost určitě rád vrátí.

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace